26ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΜΑΣ

Οραματιζόμαστε μια σχολική μονάδα ανοιχτή και δημιουργική, η οποία με επαγγελματισμό αλλά και μεράκι προετοιμάζει τους μαθητές για τις προκλήσεις του 21 ου αιώνα. Ένα σχολείο στο επίκεντρο του οποίου βρίσκεται ο μαθητής και η ολόπλευρη καλλιέργειά του, με την εφαρμογή σύγχρονων μεθόδων διδασκαλίας.
Μέσα από τις καινοτόμες δράσεις μας, τα βιωματικά προγράμματα και το πλήθος των εκδηλώσεων που οργανώνουμε τόσο εντός όσο και εκτός τάξης, ενθαρρύνουμε την ενεργό συμμετοχή των μαθητών και την συνεργασία.
Στόχος μας δεν είναι η στείρα μετάδοση γνώσεων, αλλά να εξοπλίσουμε τους μαθητές μας με τα εφόδια εκείνα που θα τους επιτρέψουν να ανακαλύψουν τον τρόπο να ερευνούν και να κάνουν την γνώση κτήμα τους. Και όλα αυτά σε ένα περιβάλλον όπου επικρατεί ο αλληλοσεβασμός, η ευγένεια και η δημοκρατία.